Son Windows Güvenlik Yaması Bazı Sistemleri Kilitledi

Windows'un son yayınladığı güvenlik yaması, bazı antivirüs programları ile çakışarak sistemlerin bozulmasına neden oldu....

0
602
Son Windows Güvenlik Yaması Bazı Sistemleri Kilitledi

Windows kısa bir süre öncesinde Windows 10’a önemli bir güncelleme sundu. Ancak ortaya çıkan raporlar neticesinde en yeni Windows güvenlik yaması, belirli bir virüsten koruma yazılımı yüklü olan bazı sistemleri bozduğunu iddia etti.

Bu haftanın başlarında Microsoft’un, güncelleme sonrasında bazı makinelerinin kilitlendiğine veya önyükleme yapamadığına dair şikayetler gün yüzüne çıkmıştı. İlerleyen zamanlarda da Sophos ve Avast’ın güvenlik yazılımlarına sahip bazı Windows bilgisayarlarında güncellemenin dahi yapılamadığı dile getirildi.

İlk yayınlandığı andan itibaren bilinen sorunlar listesi, Microsoft’un etkilenen sistemlere yönelik güncellemeleri geçici olarak durdurmasına neden oldu. Bu hataya sebep olan nedenlerin başında Avira ve ArcaBit antivirüs programları yer aldı. Windows şimdi bu hata üzerine yeni bir uyumluluk üzerinde çalışıyor.

Son Windows Güvenlik Yaması Bazı Sistemleri Kilitledi

Bugün Ars Technica, Microsoft’un McAfee antivirüs yüklü olan sistemler için uyumluluk sorunlarını araştırdığını, ancak 9 Nisan’da gelen Windows güvenlik yaması neden kaynaklı olduğunu belirleyemediklerini ileri sürdü.

Benzer şekilde Windows 7 ve Windows 8.1 bilgisayarlar, bazı Windows Server kurulumları ile birlikte aynı hataya düşme ihtimaline de sahip. Windows 10 bilgisayarlar bu durumdan etkilenmiyor.

Peki bilgisayarın etkinlendiği nasıl anlayacaksınız? Etkilenen bilgisayarlar düpedüz donar veya Windows’ta oturum açmaya çalışırken oldukça yavaş yüklenmeye başlar. Sorunu Güvenli Mod‘a geçerek, virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakıp ve sisteminizi normal şekilde yeniden başlatarak çözebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here