En İyi Android Q Özellikleri!

Android'in en yeni işletim sistemi olan Android Q, beta sürümü ile yayınlandı. Getirdiği en iyi 8 özelliği sizler için sıraladık...

0
602
En İyi Android Q Özellikleri!

Google I/O 2019 etkinliği 2019 yılının en çok beklenilen yeniliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Şirketin yıllık olarak düzenlediği Google I/O geliştiriciler konferansından Google Arama’nın yanı sıra Google Asistan’da yapılan yenilikler ve Pixel 3a akıllı telefonları tanıtıldı.

Tabi ki Android hayranlarının uzun süredir beklediği asıl yenilik işletim sistemi üzerinde oldu. Bugün Android Q Beta 3 yayınlandı. Genel olarak en son sürüm, sistem genelinde bir Karanlık Modu, geliştirilmiş Akıllı Yanıtı ve anlık alt yazı oluşturmayı içeriyor.

Ayrıca ebeveyn denetimleri ve katlanabilir cihazlar için destekle birlikte bir dizi gizlilik ve güvenlik özelliği de bulunmaktadır. Sizler için en iyi Android Q özelliklerini bir araya getirdik.

İşte Android Q ile Gelen En İyi 8 Özellik

Android Q’nun beta sürümü 21 telefona geldi. Ayrıca anlık olarak Pixel cihazlarında kullanılabiliyor. Android Q’nun en son sürümünde kesinlikle göz atmanız gereken başlıca özellikler ve değişiklikler aşağıdaki gibidir.

1- Sistem Geneli Karanlık Mod

Android’de uzun zamandır beklenen sistem çapında karanlık mod desteği artık var. Google’ın artık bütün telefonlara bu özelliği eklemesi oldukça memnun edici görünüyor. Bununla birlikte Android 10’da dahili bir karanlık modu görmek birçok kişinin uzun süredir beklediği bir özellikti.

En İyi Android Q Özellikleri!

Üstelik açmak da son derece basittir. Karanlık Modu etkinleştirmek için Hızlı Ayarlar menüsünü aşağı çekin ve kısayoldan seçin. Google, karanlık modun açılmasının pil ömründen tasarruf sağlayacağını iddia ediyor.

2. Akıllı Yanıt

Android Pie ile ilk defa gelen Akıllı Yanıt özelliği, Android Q’da daha da yükseltildi. Her Android mesajlaşma uygulamasıyla birlikte çalışacak ve bildirim panelinden yanıt vermeyi kolaylaştıracak.

Google, emojilerin yanı sıra metinleri de öngörecek olan özelliğe akıllı öneriler ekledi. Ayrıca, atmanız gereken bir sonraki adımı öngören “önerilen eylemler” özelliği de bulunmaktadır.

Örneğin, sohbette adres gönderiliyor. Bunun sonunda otomarik açılmasını önerecek.

3. Anlık Alt Yazı Özelliği – Live Caption

Live Caption, Android Q Beta 3’te yer alan en etkileyici özelliklerden biridir. İşitme engelliler için geliştirilen en iyi özellik diyebiliriz. Herhangi bir video veya seste gerçek zamanlı ses aktarımı gerçekleştirebilir.

İşte en iyi bölüm – Live Caption’ın çalışması için internet bağlantısı gerekmiyor. Yerel makine öğrenmesini kullanır, dolayısıyla bulutla iletişim kurmaya gerek yoktur.

Bu özelliği Android’in erişilebilirlik ayarlarından etkinleştirdiğinizde, ses seviyesi düğmesinin altında yeni bir düğme görünecektir. Bu seçeneği kullanarak, herhangi bir videoya altyazı ekleyebilirsiniz. Ayrıca, başlıklar ekranda herhangi bir yere yerleştirilebilir ve çift dokunuşla büyütülebilir.

4. Odak Modu

En İyi Android Q Özellikleri!

Dijital Wellbeing girişimi için daha fazlasını ekleyen Google, Android Q’ya Odak Modu eklemiştir. Odak Modu’nu kullanarak, sosyal medya platformları, mesajlaşma uygulamaları veya belirli bir süre kullanmak istemediğiniz diğer uygulamaları rahatsız edici uygulamaları kapatabilirsiniz.

5. Çoklu Görev için Baloncuk Simgeleri – Bubbles

Google, Bubbles adlı yeni bir özellik sayesinde Android Q’daki uygulamalarla etkileşime girmenin ve yeni bir etkileşim kurmanın yeni yolunu sundu. Bu özellik Android Q Beta 2 ile birlikte geldi. Herhangi bir uygulamayı ekranınızda diğer tüm uygulamaların üzerinde yüzen küçük bir simgeye indirgemenizi sağlıyor.

En İyi Android Q Özellikleri!

Balona tıklamak, kullanıcıların uygulama ile etkileşime girebileceği başka bir küçük pencere açar. Resimde gördüğünüz gibi, mesajları yanıtlayabilir veya balonları kullanarak birden fazla pencereye göz atabilirsiniz.

6. Katlanabilir Cihazlar için Destek

Android Q, yerleşik olarak katlanabilir akıllı telefonlara destek veren ilk işletim sistemi olacak. Samsung’un “Ekran Sürekliliği” özelliği gibi – Android Q’da, katlanabilir telefonların daha küçük ve daha büyük ekranları arasında kesintisiz olarak geçiş yapmayı sağlar.

Uygulamanın geçiş halindeki durumunu korur. Google, aynı ekranda birden fazla uygulamayı çalıştırmak için “Çoklu Pencere” adlı yeni bir özellik sunarak Android 10’daki bölünmüş ekran modunu da geliştirdi.

7. Fotoğraflarda Dinamik Derinlik Efekti

Android Q ile, uygulamaların JPEG + Dinamik Derinlikli görüntü istemesine izin vererek fotoğraflardaki derinlik efektlerini ayarlayabilirsiniz.

En İyi Android Q Özellikleri!

Bu, farklı bulanıklık efekt türleri, bokeh seçenekleri eklemek ve uygulamaları 3D olarak ve AR destekli görüntüler oluşturmak için kullanmanıza izin verir.

8. Dahili Ekran Kaydetme Programı

En İyi Android Q Özellikleri!

Android Q’da ayrıca iOS cihazlardaki gibi yerleşik bir ekran kaydedici aracı da görebiliriz. Ekran kaydedici aracı son üç Beta sürümünde resmi olarak yayınlanmamış olmasına rağmen, XDA Geliştiricileri için tamamlanmamış kodları çözdüğü halde hala görme şansı var.

Android Q Beta Sürümünün Hangi Telefonlar Aldı?

Android Q, Android işletim sisteminin en yeni sürümü olduğundan, ilk başta daha az sayıda cihazda kullanılması söz konusu. Bununla birlikte, Google Android Q’yu önceki yıllara göre daha fazla sayıda cihazda başlatıyor. Toplamda 12 farklı akıllı telefon üreticisinden toplamda 21 cihaz bu sürümü destekliyor.

 • ASUS ZenFone 5Z
 • Essential Phone (ya da Essential PH-1)
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Nokia 8.1
 • Huawei Mate 20 Pro
 • LG G8 ThinQ
 • OnePlus 6T
 • OPPO Reno
 • Realme 3 Pro
 • Sony Xperia XZ3
 • Tecno Spark 3Pro
 • Vivo X27
 • Vivo NEX S
 • Vivo NEX A
 • Xiaomi Mi MIX 3 5G
 • Xiaomi Mi 9

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here