DMG Dosyası Windows’ta Nasıl Açılır?

Apple'a özgü olan .dmg dosyalarına Windows bilgisayarlarınızda nasıl erişebilirsiniz? Size 3 farklı yol ile bir rehber hazırladık...

0
610
DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

Daha öncesinde .dmg uzantılı bir dosyaya rastladınız mı? Peki ya bilgisayarınızda bu dosyayı açacak bir program yoksa? O halde, Windows bilgisayarınızda bu dosyayı açarken bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Tabiki dosyayı açtıktan sonra işler daha da kolay oluyor. Bu makalede, Windows bilgisayarınızda herhangi bir DMG dosyasını açabileceğiniz veya erişebileceğiniz yöntemleri anlatacağız. Sadece bu da değil, hatta bunları ISO dosyalarına dönüştürebilirsiniz.

Yöntemlere geçmeden önce, bazılarınız DMG dosyasının ne olduğunu düşünebilir? DMG dosyaları, Apple tarafından herhangi bir yazılım veya programı çalıştırmak veya yüklemek için kullandığı bir dosya biçimi olduğunu söyleyebilirsiniz.

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

Dosyaların görüntüsünün veya çoğunlukla yalnızca Apple’da çalıştırılabilen herhangi bir kurulumun sıkıştırılmış sürümüdür. Daha net hale getirmek için, Windows bilgisayarınızda kullandığınız .exe dosyasına benzer olduğunu söyleyebiliriz. Masaüstü, sizlere DMG Dosyası Windows’ta Nasıl Açılır? temalı bir yazı oluşturuyor…

.dmg Dosyaları Nasıl Açılır?

Bu dosyaların içindeki verilere kolayca erişebilirsiniz. Fakat içindeki herhangi bir program veya yazılım için ayarlanmışsa, bunları yalnızca macOS’ta olduğu gibi kullanamazsınız. Bunun dışında belgelere, resimlere ve diğer tüm dosyalara evrensel bir formatta erişebilirsiniz. İşte bunu yapmanın en kolay 3 yolu;

Yöntem 1 – 7-Zip Programı ile

1. Windows bilgisayarınızda muhtemelen önceden kurulu olan 7-Zip programını görmüşsünüzsür. Bunu kullanarak herhangi bir .dmg formatındaki dosyaya erişebilirsiniz. Şayet yoksa da, resmi sitesinden indirebilirsiniz.  7-Zip İndir

2. Bundan sonra, PC’nizde istenen DMG dosyasının bulunduğu konuma gidin. Dosyayı sağ tıklatarak, 7-Zip ile açın. 

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

Bu sayede, herhangi bir DMG içindeki içeriğe göz atabilirsiniz.

3. İsterseniz onları 7-Zip kullanarak da çıkarabilirsiniz. Bunun için DMG dosyasına tekrar sağ tıklayın, 7-Zip seçin ve ardından Dosyaları çıkartın.

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

4. Şimdi istediğiniz klasörü seçin ve sonra Tamam’ı tıklayın.

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

Sistemin dosyaları çıkartması birkaç dakika sürecek ve bir kez yapıldıktan sonra çıkartılmış başka bir klasör gibi bir klasör oluşturacaktır. Ardından, DMG içindeki içeriğe göz atabilirsiniz. Ancak bazı dosyaları yalnızca macOS için programlandıkları gibi kullanamayabilirsiniz.

Yöntem 2 – Online .dmg Dosya Açıcı Araçları Kullanma

Bu aracı kullanarak, varolan DMG dosyalarını Zip formatına dönüştürebilirsiniz, böylece Windows’a kolayca erişebilirsiniz.

1. FreeFileConvert web sitesini açın, File seçeneğine tıklayın ve buradan Input File‘a tıklayarak bilgisayarınızda bulunan DMG’yi seçin.

2. Ardından çıktı formatını seçin. Windows için çeşitli formatları var, istediğiniz birini seçin. Genel olarak ZIP en iyi seçenektir. 

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

3. Sonra Convert‘e tıkladıktan sonra kutunun altında bir ilerleme çubuğu belirecektir. % 100’e ulaşmasını bekleyin ve bittiğinde yeni bir ekran açılacak.

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

Bu ekrandan, dönüştürülen DMG’yi ZIP biçiminde indirebilirsiniz. Bu araçta, aynı anda 5 DMG dosyasını ZIP dosyasına dönüştürebilirsiniz.

Yöntem 3 – DMG’yi ISO’ya Dönüştürme

DMG’yi çeşitli Windows platformlarında erişilebilir kılmak istiyorsanız, bunları kolayca ISO dosyalarına dönüştürebilirsiniz. Aşağıda PowerISO kullanarak bunu yapmanın yöntemini bulacaksınız. Verilen uygulamayı buradan indirebilirsiniz. İndirmeyi tamamladığınızda yükleyin. Bundan sonra, aşağıdaki adımları kullanın.

1. PowerISO uygulamasını açın ve menüden önce Tools‘a sonra Convert seçeneğine ilerleyin.

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

2. Bu Image dosyasını oluşturma penceresini açacaktır. Burada istenen DMG’yi seçin ve ardından hedef klasör için konumu seçin. Varsayılan olarak, orijinal dosya konumuyla aynı olacaktır, fakat değiştirmek mümkündür.

DMG Dosyası Windows'ta Nasıl Açılır?

3. Daha sonrasında dosyanın Standart ISO image olarak dışa aktarılmasını seçin. Güvenlik eklemek istemeniz durumunda dosyaya bir şifre bile ekleyebilirsiniz. Bütün bunlar yapıldıktan sonra, OK düğmesine tıklayın ve uygulamanın dönüşümü tamamlamasını bekleyin.

Sonuç

Bunlar Windows’ta DMG’yi çalıştırabileceğiniz, erişebileceğiniz ve hatta dönüştürebileceğiniz bazı yöntemlerdir. Bu yöntemler sayesinde, yalnızca dosyalara göz atabilir veya imaj dosyları gibi herhangi bir evrensel dosya biçimini açabilirsiniz. Tekrar hatırlatalım macOS ile sınırlı olan diğer programlar çalışmaz. Başka bir alternatif biliyorsanız, yorumlar bölümünden bizleri aydınlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here